Vitaminas B5 – Pantoteno rūgštis – Nauda, Poveikis, Vartojimas

Vitaminas B5, taip pat žinomas kaip pantoteno rūgštis, yra svarbi maistinė medžiaga, tirpstanti vandenyje ir nesaugoma riebalų ląstelėse.

Jis turi būti gaunamas iš mitybos šaltinių arba maisto papildų. Beveik visi maisto šaltiniai turi šiek tiek pantoteno rūgšties, todėl vitamino B5 trūkumai yra labai reti.

Kaip ir visi B grupės komplekso vitaminai, vitaminas B5 geriausiai žinomas dėl savo vaidmenų maisto produktų konversijoje į energiją. Jis taip pat atlieka kitus svarbius vaidmenis organizme, susijusius su tinkama smegenų ir nervų sistemos funkcija.

Šis vitaminas reikalingas raudonųjų kraujo kūnelių biosintezei, streso ir lytinio hormono gamybai, kraujo lipidų pusiausvyrai ir sveikų organų palaikymui, įskaitant kepenis, odą, akis ir plaukus. [1]

Vitaminas B5 taip pat svarbus norint gaminti svarbų fermentą, vadinamą kofermentą-A (CoA), kuris dalyvauja daugelyje kūno funkcijų, įskaitant hormonų gamybą ir riebalų rūgščių sintezę.

Šiame straipsnyje bus aptarta, kaip vitaminas B5 veikia organizme, bendri naudojimo būdai ir nauda sveikatai, trūkumai, papildomos dozės, saugumas ir šalutinis poveikis bei galimos sąveikos su vaistais.

 

Kaip Vitaminas B5 Veikia Žmogaus Kūne ?

Natūralių vaistų duomenų bazė (NMCD) nurodo, kad vitaminas B5 reikalingas tarpiniam riebalų, baltymų ir angliavandenių metabolizmui.

Pantoteno rūgštis yra molekulės, vadinamos kofermento-A (CoA), pirmtakas, dalyvaujantis daugelyje biocheminių reakcijų. Konkrečiai, kofermentas-A yra reikalingas:

 • Acetilinimo veiksmai gliukogenogenezėje (gliukozės gamybai)
 • Sveikos epitelio audinių funkcijos palengvinimui
 • Riebalų rūgščių gamybai ir skaidymui
 • Išleidžiamai angliavandenių energijai

Kofermentas-A taip pat dalyvauja įvairių steroidinių hormonų, porfirinų, sterolių ir kitų junginių biosintezėje. [4]

Pasak Dr. Michael Lam, pantoteninė rūgštis patekus į žmogaus kūną, formuoja kitą cheminę medžiagą vadinamą pantetinu. Jis sako, kad pantetinas yra stabilesnė, dvigubai susieta (disulfido) vitamino B5 forma. Tai yra forma, kuria organizmas naudoja gaminti kofermentui-A. [5]

Dr. Lam sako, kad kofermentas-A yra kofaktorius ne mažiau kaip septyniasdešimties skirtingų fermentų. Jis pažymi kitus kofermento-A vaidmenis, įskaitant piruvato degradaciją, aminorūgščių katabolizmą, hemo sintezę ir cholesterolio sintezės pradžios etapus.

Šis kofermentas taip pat reikalingas „ir visiems tolesniems cholesterolio metabolitams, įskaitant steroidus, vitaminą D ir tulžies rūgštis, formuoti“. [5]

Vitaminas B5 taip pat reikalingas neurotransmiterio acetilcholino gamybai, kuris vaidina vaidmenį atmintyje ir smegenų veikloje. B5 trūkumas gali sukelti netinkamą acetilcholino gamybą. [2]

Pasak Dr. Peter Osborne, vitaminas B5 taip pat yra labai svarbus skatinant sveiką atsaką į stresą. Jis sako, kad jis naudojamas skatinti antinksčių kortizolio sekreciją; vienas iš svarbiausių veiksnių, susijusių su adaptyviomis streso reakcijomis. [2]

Dr Osborne sako, kad chroniškai žemas lygis gali sukelti nesugebėjimą susidoroti su stresu kasdieniame gyvenime. Jis sako, kad žmonės, kuriems trūksta B5, gali jaustis priblokšti problemomis, kurios jiems atrodė nedidelės.

Dr. Osborne taip pat teigia, kad vitaminas B5 padeda kovoti su uždegimu ir alergijomis per antinksčių stimuliaciją ir kortizolio išsiskyrimą. Jis sako, kad imuninė sistema taip pat naudoja svarbius antikūnus, pvz., Imunoglobuliną G (IgG), IgA ir IgE. [2]

 

Vitamino B5 Maisto Papildų Vartojimas

Žmonės vartoja vitamino B5 papildus įvairiems tikslams. NMCD teigia, kad kai kurios priežastys papildyti šiuo vitaminu savo mitybos racioną yra šios:

 • Aknė
 • Astma
 • Pastebimo deficito hiperaktyvumo sutrikimas (ADHD)
 • Depresija
 • Imuninės funkcijos stiprinimas
 • Atletiškumo gerinimas
 • Osteoartritas
 • Reumatoidinis artritas (RA)
 • Premenstrualinis sindromas (PMS)
 • Fizinis ir protinis stresas
 • Odos sutrikimai

Vitaminas B5 taip pat naudojamas kaip kremas ar tepalas niežuliui, egzemai, vabzdžių įkandimams, vystyklų bėrimams ir spuogams.

Vitaminas B5 yra priskiriamas FDA maisto papildui ir jis nebuvo patvirtintas kaip vaistas, kad būtų galima gydyti bet kokias sąlygas.

Jei domitės pantoteno rūgštimi tam tikrai sveikatos būklei, rekomenduojama pasikalbėti su gydytoju, kad išsiaiškintumėte, ar tai jums tinka.

 

Vitamino B5 Trūkumas

Kadangi beveik visuose maisto produktuose galima rasti nedidelius kiekius pantoteno rūgšties, žmonės paprastai gauna pakankamai šios maistinės medžiagos iš maisto, kurį jie valgo. B5 trūkumas mityboje paprastai būna pastebimas tik esant nepilnavertei mitybai.

Pasak Dr. Osborne, vitamino B5 trūkumas dažniausiai atsiranda dėl lėtinio streso, o ne mitybos.

Jis sako, kad dėl vitamino B5 trūkumo galime prarasti gebėjimą tinkamai ir veiksmingai reaguoti į stresą. Tapimas netoleruojančiu stresui, gali sukelti ne tik netinkamą reagavimą į psichinį stresą, bet ir neatsparumą ligoms. [2]

Dr. Osborne teigia, kad vitamino B5 trūkumas gali sukelti netoleranciją stresui, o vėliau sukelti nesugebėjimą užsiimti fizine veikla. Jis sako, kad tai susiję su depresija kai kuriems žmonėms.

Pasak dr. Osborne, tiems, kurių pantoteno rūgšties kiekis yra mažas, kyla ne tik padidėjusi infekcijų ir ligų rizika, bet ir mažiau sugeba kovoti su ligomis.

Jis sako, kad tiems, kurie neatlieka fizinių pratimų, turi didesnę riziką susirgti, įskaitant kvėpavimo, šlapimo takų ir įvairias lėtinėmis virusinėmis infekcijomis.

UMM teigia, kad vitamino B5 trūkumas yra retas, tačiau gali pasireikšti įvairiais simptomais. Kai kurie iš jų yra depresija, nemiga, nuovargis, pilvo skausmai ir vėmimas. [1]

NMCD praneša apie kitus galimus B5 vitamino trūkumo simptomus, įskaitant viršutines kvėpavimo takų infekcijas, mieguistumą, raumenų silpnumą, širdies ir kraujagyslių sistemos nestabilumą ir nuotaikos pusiausvyros pokyčius. [4]

NMCD teigia, kad vitamino B5 trūkumas taip pat gali sukelti periferinę neuropatiją (periferinių nervų sutrikimą arba ligą). Vienas iš simptomų, susijusių su šiuo reiškiniu, vadinamas parestezija, kuriai būdingas dilgčiojimas, tirpimas, „smeigtukai ir adatos“, pojūtis.

 

Geriausi Vitamino B5 Maisto Šaltiniai

Pasak UMM, kai kurie geriausi maisto produktai, skirti vitamino B5 vartojimui, yra alaus mielės, kiaušinių tryniai ir organų mėsa, ypač kepenys ir inkstai.

Papildomi sveiki maisto šaltiniai yra ankštiniai augalai, lęšiai, pupelės, daigai, saldžiosios bulvės ir grūdų duonos. Taip pat galite padidinti omarų, ančių, avokado, saulėgrąžų, lašišų, vėžiagyvių ir grybų vartojimą, kad gautumėte daugiau vitamino B5.

Žaliosios daržovės suteikia puikių vitamino B5 šaltinių, taip pat įvairių kitų maistinių medžiagų. Apsvarstykite galimybę padidinti savo mitybąos racioną, špinatų, moliūgų, kiaulpienių, runkelių lapais..

Taip pat labai geri šaltiniai yra daržovės, pavyzdžiui, brokoliai, žiediniai kopūstai, Briuselio kopūstai ir kopūstai.

Perdirbimas ir virimas gali sumažinti vitamino B5 ir kitų maistinių medžiagų kiekį maisto produktuose. Pasak dr. Andrew Weil, rekomenduojama, kai įmanoma, įgyti esminių maistinių medžiagų iš žaliavinių, organinių, ne GMO daržovių ir vaisių. [7]

Jei valgote gyvūninės kilmės produktus, apsvarstykite galimybę rinktis ekologiškus, žolių pašarus ir pieno produktus.

 

Vitamino B5 Maisto Papildai

Išsami natūralių vaistų duomenų baze teigia, kad yra daugiau kaip 7800 maisto papildų, kurių sudėtyje yra vitamino B5. Šis vitaminas paprastai randamas kaip vienas multivitaminų ingredientas arba B grupės vitaminų kompleksinis priedas.

Vitamino B5 papildai tiekiami tablečių, kapsulių, minkštųjų ir birių miltelių pavidalu. Pantoteno rūgštis taip pat naudojama akių lašams, kremams ir nosies purškalams. Paprastai ingredientas yra nurodytas etiketėje kaip pantoteno rūgštis arba kalcio pantotenatas.

Kaip vienintelis ingredientas, dauguma preparatų sudaro 500 mg pantoteno rūgšties. Įtraukus į B-komplekso multivitaminus, kiekiai paprastai yra daug mažesni, paprastai maždaug 5,5 mg dozės, neviršijant 100 mg dozės.

Paprastai rekomenduojama subalansuoti visų B kompleksinių vitaminų suvartojimą. Didėjantis vienos ar daugiau B vitaminų vartojimas nepadidinant kitų, gali sukelti sveikatos sutrikimų arba medžiagų apykaitos disbalansą.

Jei gydytojas nenurodo kitaip, paprastai rekomenduojama vartoti B grupės komplekso multivitaminus, o ne tik didinti vieno B komplekso vitamino suvartojimą.

 

Vitamino B5 Dozavimo Gairės

Skirtingai nuo kai kurių kitų vitaminų, nėra RPN* (rekomenduojama paros norma) arba UL (viršutinė toleruotina koncentracija) pantoteno rūgščiai. Vietoj to buvo nustatytas pakankamas kiekis (AI).

UMM praneša, kad tipiška rekomendacija vartoti yra 5 mg per parą iš maisto šaltinių. Tai yra priimtina gairė, tačiau manoma, kad daug didesnį kiekiai yra saugūs.

MedLinePlus praneša apie šias bendrąsias rekomendacijas dėl vitamino B5 vartojimo iš maisto produktų:

 • 1,7 mg per parą kūdikiams nuo 0 iki 6 mėnesių
 • 1,8 mg per parą kūdikiams nuo 7 iki 12 mėnesių
 • 2 mg per parą vaikams nuo 1 iki 3 metų
 • Vaikams nuo 4 iki 8 metų
 • Vaikams nuo 9 iki 13 metų
 • Moterims ir vyrams – 14 metų ir vyresniems – 5 mg per parą

Paprastai moterims, kurios yra nėščios, žindymo laikotarpiu patariama vartoti 6 mg per parą ir 7 mg per parą.

B5 vitamino dozės, vartojamos kaip vienas maisto papildas, paprastai yra daug didesnės už AI vertes.

Šios didesnės dozės nėra laikomos nesaugiomis trumpą laiką. Mokslinių tyrimų metu buvo suvartota iki 10 g per parą dozė, nepastebėta jokio reikšmingo neigiamo poveikio. [4]

Tiriant artritą, buvo vartojama 2000 mg dozė. [4] Viename tyrime dozės prasidėjo nuo 500 mg per parą ir lėtai padidėjo iki 500 mg, vartojamos 4 kartus per dieną.

Viename tyrime su vidurių užkietėjimu penkias dienas vartota 400 mg dozė. Kiti tyrimai naudojo mažesnes dozes, įskaitant vieną plaukų augimo tyrimą moterims, kurioms buvo skiriama 100 mg per parą 4-5 mėnesius.

Rekomenduojama pasikalbėti su gydytoju, kad nustatytumėte geriausią dozę Jūsų poreikiams.

 

Vitamino B5 Šalutinis Poveikis

NMCD vitamino B5 papildus laiko kaip galimus saugius, kai jie vartojami per burną ir tinkamai. 

Naudojimas nėščioms ar žindančioms moterims laikomas galbūt saugiu, jei vartojate atitinkančius kiekius. 

Sveikiems suaugusiems žmonėms manoma, kad jie nėra reikšmingi šalutiniai poveikiai, atsiradę dėl per daug vitamino B5 iš maisto papildų. Manoma, kad šio produkto naudojimas standartiniais kiekiais nesukelia toksiškumo.

Vienintelis šalutinis poveikis pasireiškia retais atvejais: lengvas žarnyno sutrikimas ir viduriavimas. Tai buvo pastebėta tik labai didelėmis paros dozėmis nuo 10 iki 20 gramų.

NMCD teigia, kad po valgio valgymo vitaminas B5 turėtų būti vartojamas kartu su vandeniu, kad būtų optimaliai įsisavinta.

Vitaminas B5 dekspantenolio pavidalu kai kuriems žmonėms buvo susijęs su niežėjimu, deginimu, kontaktiniu dermatitu, egzema ir odos dirginimu.

 

Vitamino B5 Sąveika su Vaistais ir Kontraindikacijos

Jei Jums buvo diagnozuota rimta sveikatos būklė arba vartojate kokių nors receptinių vaistų, prieš pradėdami vartoti bet kokiam tikslui, pasitarkite su gydytoju vitamino B5 papildymu.

Manoma, kad vartojant tetraciklino antibiotikus gali sumažėti vitamino B5 gamyba iš žarnyno mikrofloros. Tačiau nežinoma, ar tai yra reikšmingas vitamino šaltinis žmonėms, ir manoma, kad papildymas po antibiotikų vartojimo nėra būtinas.

Vitaminas B5 gali pakeisti kai kurių vaistų, įskaitant cholinesterazės inhibitorius ir kraujo skiediklius, poveikį ir (arba) šalutinį poveikį.

Jei norite patikrinti B vitamino būklę, Dr. Osborne sako, kad kreipiasi į gydytoją dėl limfocitų proliferacijos vertinimo testo. Jis sako, kad tai yra daug tikslesnė už bendrą kraujo tyrimą.

Vitaminas B5 yra maistinė medžiaga, kuri yra būtina visoms gyvenimo formoms. Pasitarkite su gydytoju, kaip jis jums gali būti naudingas.

0
Jūsų krepšelis
Jūsų krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę

menu