Melatoninas – Nauda, Poveikis, Vartojimas

melatoninas

Daugelis žmonių pradeda vartoti į melatonino papildus, kad padėtų normalizuoti miego kokybę.

Mes ir toliau vis daugiau sužinome apie aukštos miego kokybės svarbą, kad mūsų smegenys ir kūnas veiktų aukščiausiame lygyje.

Tačiau daugelis skirtingų veiksnių gali trukdyti geram nakties miegui ir sutrikdyti natūralų melatonino išsiskyrimo laiką organizme.

Tačiau neseniai atlikti tyrimai rodo, kad melatoninas veikia daug daugiau, nei tiesiog padeda miegoti.

Įvadas

Melatoninas yra hormonas, kurį išskiria kankorėžinė liauka smegenyse.

Pati medžiaga padeda reguliuoti kitus hormonus ir išlaikyti natūralų cirkadinį ritmą organizme. Tai yra mūsų vidinis “laikrodis”, kuris vaidina svarbų vaidmenį, kai mes pabundame ir einame miegoti.

Cirkadiniu ritmu vadinami organizme vykstantys ir reguliariai maždaug kas 24 valandas pasikartojantys biologiniai procesai. Tai tokie procesai kaip hormonų išskyrimas, mityba, miegas ir panašiai.

Tai tiesiogiai veikia mūsų suvokimą dėl šviesos ir tamsos; tamsoje kūnas išsiskiria daugiau melatonino ir mes tampame mieguisti, kai šviesu – kūnas gamina mažiau melatonino, mes esame labiau budrūs ir judrūs.

Normalius melatonino gamybos ir išleidimo ciklus gali sutrikdyti išoriniai veiksniai. Pavyzdžiui, stresas, senėjimas, specifiniai vaistai, papildai ir netgi apšvietimas naktį gali sutrikdyti miego ciklą.

Daugelis mokslininkų teigia, kad ilgalaikis mūsų natūralaus melatonino gamybos ciklo sutrikimas gali sukelti neigiamą poveikį, galbūt net vėžį ir sutrumpintą gyvenimo trukmę.

Kaip veikia melatoninas

Šviesos būvimas kontroliuoja, kiek melatonino yra gaminama ir išleidžiama. Kai tamsu, smegenų liauka signalizuoja, kad pradeda gaminti ir išskirti melatoniną. Kai šviesa pasiekia regos nervą, kankorėžinė liauka yra signalizuojama, kad nedelsiant nutrauktų šio natūralaus miego hormono gamybą.

Deja, kai ciklas buvo nutrauktas, gali būti sunku jį vėl pradėti. Tai yra priežastis, kodėl, pabudus nakties viduryje ir įjungdami šviesą, gali būti sunku grįžti miegoti. Melatonino gamyba nėra iš karto grąžinama net ir tada, kai šviesa išnyksta. Štai todėl yra svarbu nenaudoji mobiliųjų prieš einant miegoti arba nubudus nakties metu.

Melatoninas taip pat įtakoja daugelį procesinių veiksnių mūsų kūne.

Tai apima moterų reprodukcinių hormonų paleidimo kontrolę. Tai gali padėti nustatyti, kada moteris pradeda menstruoti, dažnumas ir trukmė, ir kai ji pasiekia menopauzę.

Tyrėjai taip pat mano, kad melatonino kiekis mažėja, kai mes senstame, o vaikai turi aukščiausią melatonino lygį nakties metu. Mažesni melatonino lygiai iš tikrųjų gali būti susiję su miego sutrikimais ir gali paaiškinti, kodėl kartais mes linkę eiti miegoti vėliau ir pabusti anksčiau, kai mes senstame.

Neuroapsauginis Melatonino Poveikis

Taip pat yra daugybė būdų, kaip didelis melatonino lygis įtakoja bendrą smegenų sveikatą. Melatoninas iš tiesų yra labai galingas ir įvairiapusis antioksidantas. Jis saugo ir lipidus, ir baltymus nuo pažeidimų, taip pat yra susijęs laisvaisiais radikalais, kurių sudėtyje yra hidroksilo ir vandenilio peroksido (du labiausiai pavojingi ir kenkiantys laisvieji radikalai, esantys organizme).

Dalis, kaip melatoninas veikia smegenų ir neuronų apsaugoje, yra perėjimas per kraujo ir smegenų barjerą. Kadangi jis taip pat lengvai išsklaido į visas ląsteles ir patenka į centrinę nervų sistemą, tai leidžia lengvai “pritvirtinti” smegenų neuronus.

Melatonino Miego Ciklai

Melatonino maisto papildai gali būt ypač naudingi žmonėms, turintiems nereguliarų darbo grafiką, arba, jei atrodo, kad negalima natūraliai miegoti.

Tai gali sumažinti laiką, per kurį reikia užmigti, taip pat padidinti bendrą miego trukmę ir miego kokybę.

Melatoninas gali padėti tiems, kurie užsiima pamaininiu darbu ar kenčia nuo įprastų miego ciklo pokyčių dėl kelionių.

Hormonas melatoninas gali paskatinti gilesnį REM miegą, galbūt net skatinti sąmoningą sapnavimą ir užtikrinti, kad nakties atminties konsolidavimo procesai būtų veiksmingesni.

Melatonino Vartojimas ir Dozavimas

Paprastai maisto papildo melatonino dozavimo intervalas yra 1 mg. per parą. Taip pat reikėtų pažymėti, kad beta blokatoriai, aspirinas ir kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali sumažinti bendrą melatonino gamybą organizme.

Vartojant alkoholį ar kitus sedatyvinius vaistus kartu su šiuo papildu, gali padidėti atsipalaidavimo ir sedacijos pojūtis (tai yra nerekomenduojama). Geriausias šio papildo vartojimo būdas yra naktį arba apie 30 minučių iki miego.

Parašykite komentarą

0
Jūsų krepšelis
Jūsų krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę

menu