nootropai

NOOTROPŲ ISTORIJA

Nootropai tai tarsi fenomenas atsiradęs mūsų pasaulyje. Net gi pats pavadinimas „nootropai“ skamba kiek ne žemiškai. Nootropai turi keletą pavadinimų, vienas iš jų; Neuro stiprikliai, šį terminą dažniau vartoja medikai, nei vartotojai.

Tiesa, bendras Lietuviškas terminas nėra sutartas, vieni sako nootropai, kiti nootropikai, treti – kaip patys sugalvoja taip ir vadina. Šiai dienai nootropai pažįstami daugeliui, jų prieinamumas taip pat nėra ribojamas.

Pirmasis nootropas buvo išrastas 1970m. Ir buvo naudojamas kaip vaistas, gydyti žmonėms su „judesio“ sutrikimais. Po šio laikotarpio, nootropai buvo išbandyti atminties gerinimui, kas puikiai pavyko.

Pirmieji tyrimai buvo atlikti 1970m, tyrimai paremti naudojant piracetam – kaip nootropą kuris gali pagerinti atmintį. Piracetamas – tai pirmasis pasaulį išvydęs nootropas, apie jį galite rasti straipsnį mūsų tinklapyje.

Šis terminas „nootropas“ iš tikrųjų buvo sukurtas Rumunijos gydytojo – Dr. Corneliu’s Giurgea’s. Su savo bandymais ant piracetamo, jis nusprendė naudoti Graikų žodžių derinį  „Nous“ reiškia „protas“ ir „trepein“ reiškia „lankstyti“.  Drąsiai tariant, šie papildai galėjo „sulenkti: proto ribas, arba jas plėsti.

Nuo to laiko, buvo atlikti tyrimai visame pasaulyje, piracetamas gavo vis daugiau medikų, mokslininkų dėmesio, kurie tyrinėjo konkrečius piracetamo veikimo principus. Jie siekė suprasti, kaip racetamai gali padėti pagerinti atmintį su cholinu, testavo neuro apsaugines galimybes su Alzheimerio ligos pacientais. Bandymai išplito taip, jog buvo pradėti kurti nauji racetam’ų klasės nootropai – analogai, pvz Aniracetam, oxiracetam, pramiracetam ir k.t.

 

NOOTROPAI – KAS TAI ?

Nootropai – tai biologinių medžiagų, dalyvaujančių nervų sistemos metaboliz­mo ir energiniuose procesuose, sintetiniai arba natūralūs analogai, plačiai naudojami klinikinių ligų gydimui ir prevencijai. Nootropai plačiai taikomi gydant įvairius neurologinius, psichiatrinius, psichoemocinius, sutrikimus.

Šiandien nootropai naudojami kaip CNS (Centrinės nervų sistemos) stimuliatoriai, kurie atsakingi už pažintines žmogaus funkcijas. Nootropai stimuliuodami CNS gerina pažintines žmogaus funkcijas, kurios atsakingos už; Produktyvuma, motyvacija, budrumą, dėmesio koncentraciją. Nootropai gali būti derinami su kitais maisto papildais, pavyzdžiui amino rūgštimis, tokiomis kaip L-Tirozinas, L-Teaninas, L-Karnitinas. Daugelis natūralių maisto papildų taip pat gali būti laikomi nootropais.

Pavyzdžiui, amino rūgštis L-Tirozinas dalyvauja neuromediatoriaus dopamino gamyboje, todėl gerėja motyvacija, dėmesio koncentracija. Tirozinas taip pat naudingas apsaugant nervų ląsteles nuo toksinų, kurie naikina nervų ląstelių galūnes ko pasekoje pablogėja dėmesio koncentracija ir atidumas.

Nootropų rūšys – Šiomis dienomis populiariausi plačiai naudojami nootropai yra racetamų klasės nootropai, tokie kaip; pramiracetamas, piracetamas, aniracetamas, phenylracetamas, oxiracetamas ir t.t. Didesnės rizikos nootropai – susintetinti, tokie kaip Adrafinilas, Modafinilas, jų ilgalaikis šalutinis poveikis nėra pilnai ištirtas. Modafinil ir kai kurių nootropų įsigijimas ar turėjimas yra draudžiamas.

 

KAM VARTOJAMI NOOTROPAI ?

Šie papildai aktyvuoja medžiagų apykaitą galvos smegenų ląstelėse – neuronuose. Dėl to pagerėja atmintis, sugebėjimas sukaupti dėmesį, padidėja motyvacija, atsiranda daugiau energijos. Dažniausiai nootropai skiriami alzheimerio, įvairių depresijos formų, nerimo sutrikimams gydyti. Nootropai taip pat buvo plačiai pamėgti studentų, verslininkų, vairuotojų, kuriems reikalinga ilga ir produktyvi darbo diena.

 

AR SAUGU VARTOTI NOOTROPUS ?

Nootropiniai papildai turi mažą toksiškumo lygį, bei vartojimas numatytomis dozėmis yra saugus. Tačiau vartojant dideliais kiekiais, gali sukelti pašalinius poveikius.

Renkantis nootropus siūlome atidžiai perskaityti vartotojų atsiliepimus, bei patirtis – reddit.com, kt. ar įvedę į google paieškos laukelį, reikiamo nootropo pavadinimą.

vartotojų, bei mokslininkų ištirti trumpalaikiai šalutiniai poveikiai;

 • galvos skausmas
 • pykinimas
 • nerimas
 • nemiga
 • bėrimas
 • odos dirginimas
 • padidėjęs kraujospūdis
 • Staigūs nuotaikos pokyčiai/Depresija
 • Krūtines skausmas
  Susintetintų nootropų ilgalaikis vartojimas dar nėra iki galo ištirtas!

 

Nerekomenduojame išbandyti savo laimės šanso įsigyti nootropų iš skelbimų portalų, neaiškių užsienio internetinių parduotuvių ar trečiųjų šalių tiekėjų. Tai gali privesti prie rimtų sveikatos sutrikimų. Kai kurie nootropai gali būti klasifikuojami kaip maisto papildai ir parduodami Lietuvoje.

Žinomiausi, dažniausiai vartojami nootropai

Šių dienų stipriausias ir labiausiai vertinamas nootropas yra – modafinilas, vis daugiau atsiranda žmonių norinčių jį išmėginti, o išmėginę – pasidalinti patirtimi, tačiau jis prieinamas ne visiem. Kai kurios šalys (įskaitant ir Lietuva) yra uždraudusios šios vaistinio preparato įvežimą ir gabenimą, o kai kuriuose – jis skiriamas kaip receptinis vaistas įvairioms ligoms, pavyzdžiui, narkolepsijai gydyti.


Maisto papildai

Atminčiai ir smegenų veiklai

Lion’s Mane Mushroom Grybas 30 g.

 26.35

Atminčiai ir smegenų veiklai

Bacopa Monnieri 60 kaps. 175 mg.

 23.15
-13%
TOP
 34.52  29.95

Atminčiai ir smegenų veiklai

DMAE 100 g. – RAW Powders

 23.95