Kofeinas Ir Dopaminas – Nauda ir Žala

Kofeinas ir dopaminas, abi šios medžiagos yra CNS (Centrinės nervų sistemos) stimuliatoriai. Bet koks specifinis poveikis tenka dopaminui, suvartojus padidinta kiekį kofeino?

Geriant kavą ar kitus gėrimus kuriuose yra kofeino, gali paskatinti katecholaminų neurotransmiterių išsiskyrimą, lygiai taip pat – kaip dopamino ir adrenalino (epinefrino).

Ilgą laiką buvo tiriamas kofeinas siekiant nustatyti jo naudą ir žalą mūsų organizmui. Sveikatos specialistai sako, kad kofeinas gali sukelti neigiamą poveikį, pavyzdžiui stresą, nerimą, potraukį maistui ir miegui. Bet taip pat, iš kofeino galima gauti ir naudos, pavyzdžiui trumpalaikės atminties pagerėjimas, dėmesio koncentracijos pagerėjimas, nuotaikos pagerėjimas, energijos.

Kol kofeinas gali teikti naudą kai kuriais atžvilgiais, jis taip pat gali sumažinti ir ilgalaikį dopamino sumažėjimą ir sumažinti dopamino receptorių jautrumą jūsų smegenyse.

 

Kas Yra Kofeinas?

Moksliškai, kofeinas yra klasifikuojamas kaip purino metilksantin alkaloidas. Tai CNS stimuliatorius, dažniausiai randamas kavoje arba arbatos formuose.

Kofeino skonis yra šiek tiek kartus. Kofeinas yra dažniausiai vartojama medžiaga pasaulyje, daugelis žmonių rytą pradeda su kavos ar arbatos puodeliu, jie iškart gauna atitinkamą kofeino porciją. Manoma, kad maždaug 90% suaugusiųjų Šiaurės Amerikoje vartoja kofeino produktus kiekvieną dieną.

Kofeinas veikia keliais mechanizmo principais. Visų pirma, jis sužadina tam tikras autonomines nervų sistemos vietas ir slopina adenozino veiklą.

,,Adenozinas vaidina svarbų vaidmenį biocheminiuose procesuose, nes dalyvauja energijos (ATP, ADP), signalo (cAMP) perdavimo reakcijose.“

Taip pat kofeinas skatina geresnį budrumą, geresnį energijos lygį ir koncentraciją. Kofeinas taip pat turi ir kitų poveikių organizmui, pavyzdžiui, didina fizinį efektyvumą, sumažina jautrumą skausmui, skatina metabolizmą.

Kofeinas taip pat gali veikti kaip nuotaikos stipriklis, pagerinti bendrą savijautą trumpam laikui po suvartojimo. Tai yra susyje dėl to, jog suvartotas kofeinas stimuliuoja neurotransmiterio dopamino išsiskyrimą smegenyse.

 

Kofeinas ir Adenozinas

Kofeinas slopina adenozino poveikį, adenozinas yra neuromoduliatorius ir dalyvauja prevencijoje, dėl nervų sistemos sužadinimo.

Ciklinis adenozino monofosfatas (cAMP) yra gyvybiškai svarbus efektingam signalo perdavime. Adenozinas yra taip pat stiprus vazodilatatorius, kuris gali padėti kraujo pratekėjimui į organizmo organus ir audinius.

Adenozinas yra susintetinamas smegenų viduje, ten jis naudojamas tam tikrais tikslais.

Adenozinas atveria kraujagysles miego metu, kad organizmas galėtų pats save gydyti reikalui esant, tuo metu yra suaktyvinamas deguonies ir kitų maistinių medžiagų pristatymo procesas į audinius.

 

Kofeinas ir Dopamino Lygiai

Dopaminas yra natūralus neurotransmiteris, kuris reguliuoja miegą, lytinį potraukį, emocines būsenas, motyvaciją, judėjimą ir malonumą.

Dopaminas yra smegenų chemine medžiaga, kuri išsiskiria kai patiriate malonią būseną, tai vyksta ir kai suvartojate kofeino.

Taigi, ką daryti adenozinui, kai kofeinas ir dopaminas dera vienas su kitu? Dėl paties molekulinės struktūros išsidėstymo, kofeinas ir adenozinas gali šiek tiek rištis su receptoriais smegenyse.

Kai kofeinas jungiasi su adenozino receptoriais, kofeinas pradeda slopinamąjį poveikį nuo pat prisijungimo prie adenozino receptorių.

Rezultatas: padidėjęs stimuliuojantis poveikis ir stipresnis sujaudinimas tenka jūsų centrinei nervų sistemai. Kaip ne tiesioginis rezultatas dopaminui, jis yra išleidžiamas, dėl to pagerėja nuotaika, pagerėja dėmesio koncentracija.

Kofeinas taip pat gali sulėtinti dopamino reabsorbaciją. Nors toli gražu ne stipriai, tačiau kofeinas veikia dopamino reabsorbaciją lygiai taip pat, kaip ir kokainas ar heroinas.

 

Kaip Kofeinas Eikvoja Dopamino Atsargas

Kofeino vartojimas gali taip pat paveikti dopamino atsargų išnaudojimą, kuris gali turėti rimtų pasekmių jūsų organizmo būklei. Kaip rezultatas viso to, – bloga nuotaika, stipriai sumažėjęs produktyvumas ir motyvacija. Taip pat galite patirti tai, ką sportininkai įvardiją kaip “avariją” (en: Crash).

Kofeinas taip pat gali sukelti vidaus kraujagyslių susiaurėjimą, jūsų smegenyse. Tai atsitinka todėl, kad kofeinas blokuoja adenozino poveikį, kuris plečia kraujagysles.

Kai jūsų hipofizė pajaučia kraujagyslių susiaurėjimą, atitinkamai jūsų organizmas pradeda gaminti adrenaliną.

Adrenalinas yra “skrisk arba kaukis” cheminė medžiaga, kuri įveda mus į avarinį-apsauginį kūno rėžimą. Kai adrenalinas yra išleistas, jis gali sukelti tokias pasekmes:

 

  • Aktyvuojama energijos sintezė kepenyse
  • Kraujotaka galūnėse sulėtėja
  • Padidėja kraujo pristatymas į raumenis
  • Sulėtėja virškinimas
  • Padidėja kraujo spaudimas
  • Intensyvėja kvėpavimas
  • Didėja širdies ritmas

 

Taigi, kofeinas skatina šiuos poveikius, per “stimuliuojantį” adrenalino išsiskyrimą. Adrenalinas yra tiesioginis dopamino pirmtakas.

Tokiu atvėju dopaminas yra priverstinai konvertuojamas į adrenaliną. Kofeinas veikia tiesiogiai ‘siurbiančiu’ dopamino atsargas, ypač su chronišku vartojimu.

 

Kofeino Priklausomybė ir Abstinencija

Daugelis žmonių patiria priklausomybės simptomus susyjusius su kofeinu ir dopaminu. Kai išgeriate puodelį stiprios kavos, ypač jei jaučiatės pavargę, tuomet galite patirti keletą kofeino perdozavimo simptomų.

Pirma, adenozinas yra slopinamas ir budrumas padidėja. Tuomet adenozinas yra aktyvinamas ir išleidžiamas, medžiagų apykaitai pagerinti. Galiausiai, dopamino reabsorbacija yra slopinama, ko pasekoje  galite jausti pakylėtą nuotaiką ir malonų jausmą.

Trumpam laikui, kofeino porcija gali būti tikrai naudinga, pagerina pažintines funkcijas, psichinės ir fizinės energijos lygį.

Tačiau pakartotina kofeino porcija, gali sukelti tikrai nepageidaujamą poveikį. Kofeino pusinės eliminacijos laikas yra maždaug šešios valandos. Po to stimuliuojantis poveikis dingsta ir kofeino junginiai pasišalina iš organizmo, tuomet gali atsirasti pojūčiai tokie kaip; nuovargis, depresija, irzlumas, nerimas.

Siekiant išvengti šių nemalonių simptomų, daugelis žmonių suvartoja dar daugiau kofeino. Tai vėl sukelia CNS aktyvumą, dopamino stimuliaciją ir katechlominų hormonų išsiskyrimą.

Raumenys ‘sutvirtėja’, kvėpavimas sutrumpėja, širdis plaka greičiau. Nervingumas, nerimas, galimai hiperaktyvumas. Ilgalaikis poveikis gali turėti įtakos miego kokybei ir neuromediatorių homeostazei.

Galiausiai, daugelis yra patyrę šių nemalonių abstinencijos sindromų, kai jie baigia vartoti kofeiną. Iš dalies, tai gali būti susyje su dopamino receptoriais, kurie sukūrė toleranciją.

 

Išvados

Kofeinas gali tiesiogiai paveikti dopamino lygį smegenyse. Jei vartojate papildus, kurių sudetyje yra kofeino trumpuoju laikotarpiu, gali padidinti dopamirgetinę veiklą, ilgalaikis vartojamas gali visiškai disbalansuoti šio hormono atsargas ir sukelti toleranciją, bei abstinencijos sindromus.

Kofeinas, nikotinas, kokainas, cukrus, perdirbti maisto produktai, pramoniniai toksinai, sėslus gyvenimo būdas ir nevaldomas stresas, visada turės neigiamą poveikį jūsų dopamino atsargoms.

Būtina valgyti produktų kuriuose yra gausu amino rūgšties L-tirozino ir fenilanino, kurios padės subalansuoti dopamino lygį. Papildai, tokie kaip L-Tirozinas taip pat gali padėti padidinti dopamino atsargas smegenyse per trumpą laiką.

**Rekomenduojame išbandyti natūralų maisto papildą Dopavite Original – Maistas smegenims dopamino lygiui pakelti ir nuotaikai gerinti.

Svarbu nepiknaudžiauti kofeinu. Pernelyg didelės porcijos gali sukelti sunkių šalutinių poveikių arba net mirtį (retais atvėjais). Dauguma sveikatos specialistų rekomenduoja vartoti nedaugiau kaip du puodelius kavos per dieną.

Kofeinas ir dopamirgetiniai papildai gali sąveikauti vieni su kitais, vaistais ar papildais, kuriuos vartojate. Prieš vartojant dopamino stiprintojus, rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju ir sužinoti apie galimą šalutinį poveikį ir šių papildų saugumą.

0
Jūsų krepšelis
Jūsų krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę

menu