Dopamino vaidmuo smegenyse – Nuotaika, Dėmesys, Tikslų nustatymas

Galbūt girdėjote, kad dopaminas yra „gero jausmo“ neuromediatorius. Daugeliu atvejų taip yra.

Dopaminas yra stipriai susijęs su malonumu ir atlygiu. Žinoma, tai nėra taip paprasta. Tiesą sakant, šioje sudėtingoje cheminėje medžiagoje yra daug daugiau. Dopaminas dalyvauja neurologiniame ir fiziologiniame funkcionavime.

Tai lemia motorinę funkciją, nuotaiką ir netgi mūsų sprendimus. Tai taip pat siejama su tam tikrais judėjimo ir psichiniais sutrikimais. Mes pažvelgsime į daugelį dopamino vaidmenų ir požymius, kad jūsų dopamino lygis neveikia.

Dopaminas – Kas tai?

Dopaminas yra gerai žinomas chemikalas mūsų smegenyse, kuris atsakingas už mūsų gerą savijautą, malonumą, motyvaciją, dėmesio koncentraciją ir kūno energiją. Smegenyse dopaminas keliauja signaliniu keliu, vykdo funkcijas tokias kaip: priklausomybė, libodo, judėjimas ir dar daugiau.

Chemikalas dopaminas vadinamas neurotransmiteriu, daugiausiai gaminamas smegenų viduje. Dopaminas savo vaidmenį atlieka centrinėje nervų sistemoje (CNS) ir periferinėje nervų sistemoje (PNS).

Taip pat dopaminas funkcionuoja fiziologiniame lygyje, reguliuojantis emocinį atsaką, įjungia motorinį judėjimą, signalizuoja malonumą ir išlaiko dėmesio koncentraciją.

Mažos dopamino atsargos, gali neigiamai paveikti jūsų protinę funkciją, jūsų būseną, energijos lygius, taip pat visą skalę fizinių poveikių. Ką jūs galite padaryti, kad natūraliai padidinti dopamino lygį ir kokios yra esminės šio neuromediatoriaus funkcijos ?

 

Dopamino biosintezė

Dopaminas yra natūralus junginys su chemine formule: C8H11NO2. Dopaminas yra pagaminamas iš L-DOPA smegenų viduje “juodojoje medžiagoje” ir pilvo srityje (VTA)

L-Dopa yra gaminamas sukuriant amino rūgštį,  konvertuojamą į L-Tiroziną. L-Tirozinas yra gaminamas per esminę amino rūgštį vadinamą L-Fenilalaninu. Fiziškai per kūną pagaminti L-Fenilalanino mes negalime, todėl ši amino rūgštis turi būti gaunama per maistą arba maisto papildus.

Dopamino sintezės procesas atrodo taip: L-fenilalaninas konvertuojamas į L-Tiroziną, tuomet į L-DOPA, – ir į Dopaminą.

Dopaminas tarnauja daugeliui kūno funkcijų ir taip pat naudojamas kaip chemikalo pirmtakas biosintezei kitų katecholominų neurotransmiterių, tokių kaip noradrenalino (norepinefrino) ir adrenalino (epinefrino) gamyboje.

 

Dopamino vaidmuo smegenyse

VTA yra netoli vidurinių smegenų centro. Čia pagamintas dopaminas gali keliauti dviem pagrindiniais takais: mezolimbiniu ir mezokortikaliniu taku.

Dopaminas gali keliauti mezolimbiniu keliu ir paveikti limbinę sistemą. Limbinė sistema yra sudėtinga, esanti prie smegenų žievės krašto.

Limbinė sistema yra svarbi reguliuojant malonumą ir “apdovanojimo” pojūtį. Tai skatina alkio ir dominavimo geismą.

Dopaminas keliaujantis mezokortikaliniu keliu, gali įtakoti priekinės smegenų žievės veikimą. Ši smegenų sritis yra susijusi su organizuotumu, planavimu, motyvacija ir pastangomis tikslui pasiekti.

 

Dopamino trūkumas

Išsivysčiusiose šalyse, manoma, kad daugiau kaip 70% žmonių turi suboptimalų dopamino lygį smegenyse. Dopamino lygis gali būti sumažintas dėl daugelio veiksnių. Kai kurie iš jų yra menkas maisto pasirinkimas, sėslus gyvenimo būdas, pramoniniai teršalai ir per didelis stresas.

Žmonės, kurie turi mažą dopamino lygį, dažnai kovoja su depresija ir / ar kitų psichologinių, pažintinių ir judėjimo pagrindu, sutrikimais.

Dopamino stygius gali sukelti šiuos simptomus: smegenų rūka, psichinę neviltį, neigiamą požiūrį, nusiminimą, pyktį, žemą motyvaciją, nekoordinuotus judesius.

 

Kaip pakelti dopamino lygį natūraliai

  • Visada yra būdų kaip pakelti dopamino lygį smegenyse natūraliai. Tyrimai rodo, kad dopamino prieinamumas gali būti pakeltas natūraliu ir greitu būdu, laikantis tinkamų maisto valgymo ir jo pasirinkimo įpročių.
  • Natūraliais papildais, L-Fenilalaninu , L-Tirozinu. Mes rekomenduojame papildą iš natūralių medžiagų – Dopavite Original
  • Reguliari mankšta/sportas gali padėti natūraliai padidinti dopamino atsargas smegenyse. Taip pat, nusistatant aiškų tikslą ir sąmoningai nukreipiant visas pastangas tikslo link, natūraliai pakels jūsų dopamino lygį. Meditacija, juokas, seksas ir joga, taip pat padės pakelti dopamino lygį.

Dopaminas maiste

Tinkamiausias maistas padidinti dopamino atsargas yra:

  • Žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, kopūstai, špinatai ir Šveicarijos mangoldai;
  • Žuvis, moliuskai ir tam tikrų kitų jūros gėrybių šaltiniai;
  • Liesos mėsos gabalai kaip jautiena, kiauliena ir aviena;
  • Vištiena, kalakutiena ir kita liesa mėsa;
  • Sėklos, pupelės, riešutai ir daigai;

Apskritai, maisto produktai kuriuose mažai sočiųjų riebalų ir daug baltymų, puikus šaltinis didinant dopamino lygį.

Dopamino biosintezė taip pat reikalauja tam tikrų pirmtakų ir kofaktorių, pavyzdžiui, vitaminų, mineralų ir fermentų. Daugelis žmonių vartoja multi-vitaminus ir multi-mineralus, didinant dopamino lygį.

 

Dopamino papildai

Geriausi maisto papildai dopamino lygiui yra L-Fenilalaninas,  L-Tirozinas ir L-DOPA (Mucuna Pruriens seklų ekstraktas). Kaip nurodyta aukščiau, L-Tirozinas yra konvertuojamas į L-DOPA.

**Mes rekomenduojame papildą iš natūralių medžiagų – Acetyl-L-Tyrosine 60 kaps. 350 mg.

 

Išvados

Dopamino kiekis smegenyse gali padidėti arba sumažėti, priklausomai nuo įvairių veiksnių. Jei manote, kad jums gali būti dopamino stygius, svarbu yra laiku kreiptis į gydytoją.

Maži pakitimai dopamino konversijai gali sukelti didelių fiziologinių problemų. Dopamino papildai gali sukelti neigiamą poveikį kai kuriais atvėjais. Pasitarkite su šeimos gydytoju dėl papildų vartojimo, siekiant padidinti dopamino lygį smegenyse.

Radai naudingos informacijos? Pasidalink straipsniu Soc.tinkluose!

Parašykite komentarą

0
Jūsų krepšelis
Jūsų krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę

menu