5-HTP Vartojimas, Poveikis ir Nauda

5-HTP yra serotoniną skatinantis maisto papildas, naudojamas esant depresijai, nerimui, migrenai, nemigai ir fibromialgijai. Taip pat naudojamas svorio metimui. Įsigyti 5-HTP 200 mg.

Dar žinomas kaip 5-hidroksitriptofanas, Oxitriptan, arba L-5-HTP. Tai natūralus junginys, paprastai įtraukiamas į maisto papildus, skirtus pagerinti nuotaiką ir sumažinti stresą.

Vartotojai vartoja 5-HTP skatinti atsipalaidavimą, gerina dėmesio koncentraciją, miego kokybę, mažina nerimo ir depresijos simptomus.

Serotoninas yra pagrindinis neuromediatorius susijęs su nuotaikos reguliacija. Organizmui, 5-HTP yra natūralus pirmtakas gaminant serotoniną. 5-HTP taip pat susijęs su miego hormonu melatoninu ir gali prisidėti prie ramaus, bei kokybiško miego.

Šiame straipsnyje aptarsime iš kur atsiranda 5-HTP, koks jo vaidmuo organizme, jo nauda ir galimi šalutiniai poveikiai ir 5-HTP dozavimas.

 

Sąveika tarp 5-HTP ir Triptofano

Žmogaus kūne, 5-hidroksitriptofanas yra triptofano metabolitas, tai reiškia ,kad triptofanas yra skaidomas, kad pagaminti 5-HTP.
Amino rūgštys skirstomos į esmines ir neesmines amino rūgštis. Triptofanas yra esminė amino rūgštis. Tai reiškia, kad triptofanas negali būti susintetinamas žmogaus organizme ir turi būti gaunamas iš maisto papildų.

Triptofanas yra randamas daugelyje maisto produktų, kuriuose yra gausu baltymų, tiek augalinės kilmės tiek gyvūlinės kilmės maisto produktuose. Randamas mėsoje, pieno produktuose, kiaušiniuose, kalakutienoje, jautienoje, taip pat ir jūros gėrybėse – krabai, otai, lašišos ir ešeriai.

Augalinės kilmės triptofano šaltiniai: Avinžirniai, sojos ir tofu, avižų, špinatai, bananai, lęšių, pupelių, sezamų sėklos, moliūgų sėklos, ir Chia sėklos.

Triptofanas iš maisto produktų arba papildų yra skirstomas organizme į 5-HTP ir kitus metabolitus – niaciną (vitaminas B3)

 

Kaip Susijęs 5-HTP, Serotoninas ir Melatoninas ?

Triptofanas ir 5-HTP yra cheminiai serotonino ir melatonino pirmtakai, šie du neurotransmiteriai smegenyse reguliuoja nuotaiką ir miegą. Serotoninas smegenyse yra konvertuojamas į melatoniną, taigi, jei serotonino lygis smegenyse yra mažas, tipiškai melatonino lygis gali būti išbalansuotas taip pat.

Daugelis nuotaikos sutrikimų yra susiję su mažesniu nei įprastai šių neuro-chemikalų lygiu, vartojant 5-HTP gali padėti atstatyti šiuos skirtumus.

Žmonės gali gauti tam tikrą kiekį 5-HTP  įtraukiant į savo mitybos planą aukščiau minėtus produktus, kurie yra turtingi amino rūgštimi triptofanu.

Vegetarai ir asmenys kurie nevalgo jūros gėrybių, rizikuoja negauti pakankamai šios maistinės medžiagos. Be to, kai kurie žmonės natūraliai gamina žemenio lygio 5-HTP iš triptofano, iš maisto kurį jie valgo. Tai gali privesti prie žemo serotonino lygio organizme.

Žemas triptofano maistinės medžiagos kiekis dietoje, arba sumažėjęs 5-HTP organizme, gali privesti prie žemo serotonino ir melatonino lygio. Maisto papildai, gali būti geras sprendimas papildant reikiamu kiekiu 5-HTP.

 

5-HTP Maisto Papildai

5-HTP yra visiems prieinamas papildas daugelyje šalių, jį galima įsigyti vaistinėse arba maisto papildų parduotuvėse. Tiesa, vaistinėse šio papildo kaina gali būti gerokai aukštesnė.

Kaip papildas, 5-HTP yra natūraliai kilęs iš  Griffonia simplicifolia augalo sėklų. Griffonia simplicifolia yra tradicinis augalas Vakaruose ir Centrinėje Afrikoje.

Tai aukštas krūmas, buvo naudojamas kaip natūralus vaistinis augalas tūkstančius metų. Afrikoje, Griffonia simplicifolia sėklos ir lapai dažnai presuojami ir vartojami miltelių arba arbatos pavidale.

Griffonia simplicifolia augalo sėklos gali turėti iki 20% 5-HTP masės. 5-HTP Griffonia augale yra biologiškai identiškas 5-HTP kuris gaminamas žmogaus organizme.

5-HTP kaip ir beveik visos amino rūgštys, būna dviejų formų, t.y L-formos arba D-formos konfigūracija. L-Formos amino rūgštys yra turtingos gamtoje, gaminamos ląstelėse ir gali būti įtrauktos į baltymą. D-Formos amino rūgštys daugiausiai gaminamos bakterijų arba dirbtinai.

L-5-HTP yra daugiau bendra 5-HTP forma, randama žmogaus organizme ir 5-HTP papilduose.

 

Kaip veikia 5-HTP ?

Triptofanas, iš maistinių produktų ar papildų formos, keliauja į kepenis, kuris yra suskirstomas į 5-HTP ir kitus metabolitus. Tuomet 5-HTP  per kraują keliauja į smegenis.

Po suvartojimo, 5-HTP gabenamas į kepenis. Ten jis yra iš dalies metabolizuojamas į aromatinę L-Amino-rūgšties dekarboksilazę, su vitaminu B6. Likusi dalis cirkuliuoja į smegenis, kur ji kerta kraujo-smegenų barjerą, ir yra paverčiama į serotoniną smegenyse.

Kai 5-HTP kerta smegenų barjerą, 5-HTP kryžminasi atskirdama kraujagysles ir smegenų audinį. Smegenų viduje 5-HTP yra konvertuojamas į serotoniną.

Serotoninas yra laikomas “laimės neuromediatoriumi”, jis siejamas su teigiamos emocijomis, ramybe ir laimę.

Pats serotoninas negali prasiskverbti per kraujo-smegenų barjerą. Todėl tiesiogiai vartojant šią medžiagą, efektas bus neveiksnus. 5-HTP yra pats geriausias būdas padidinti serotonino kiekį smegenyse.

Vartojant 5-HTP taip pat gali padidinti melatonino išsiskyrimą nakties metu. Melatoninas yra pagrindinis miego hormonas, kurį gamina kankorežinė liauka, kontroliuoti miego ir būdravimo ciklą.

Per dieną, serotoninas yra konvertuojamas į melatoniną labai lėtai. Kai vakare šviesos lygis sumažėja, serotonino konversija į melatoniną didėja.

Padidėjęs šių neuromediatorių lygis yra susijęs su bendra gerovę, mažiau nerimo, apatijos, streso.

 

5-HTP Vartojimas

Rekomenduojama dozė maistiniam papildui 5-HTP priklauso nuo kelių faktorių; amžius, kūno svorio, esamos sveikatos, jautrumo, ir priežasties vartoti 5-HTP. Žemiau rasite rekomendacijas, taip pat rekomenduojama prieš vartojant pasitarti su savo gydytoju.

Daugelis šaltinių nurodo, kad 5-HTP turėtų būti vartojamas nuo mažesnių dozių, taip tikimasi sumažinti galimai pykinimą ar virškinamojo trakto problemų riziką. Sveiki asmenys, kurie šiuo metu neserga depresija, gali gerti tarp 50 mg – 100mg iki trijų kartų per dieną.

Asmenims turintiems depresiją, nerimo sutrikimus, gali padidinti dozę tarp 150 mg – 300 mg per dieną.

Neturėtumėte viršyti daugiau nei 500mg per dieną, nebent taip nurodė asmeninis gydytojas. Aukštos dozuotės gali privesti prie šalutinių poveikių.

 

5-HTP saugumas ir galimi šalutiniai poveikiai

5-HTP buvo įvertintas kaip saugus oraliniam vartojimui, skirtas suaugusiems, pagal naturalių vaistų duomenų bazę.

Nėščiosioms moterims 5-HTP vartojimas yra laikomas nesaugiu ir turėtų būti vengiamas. Asmenims turintiems dauno sindromą, ar priepuolius, šio papildo vartojimas taip pat turėtų būti vengiamas.

Parašykite komentarą

0
Jūsų krepšelis
Jūsų krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę

menu