Serotonino Svarba Smegenyse Ir Kūne

serotoninas-papildai-laimes-hormonas

Kas yra Serotoninas ?

Serotoninas yra natūralus chemikalas smegenyse ir kūne, kuris veikia kaip neurotransmiteris ir hormonas.

Jis vaidina daug vaidmenų reguliuojant nuotaiką, atminimą, miegą, virškinimą ir dar daugiau.

Serotonino gamyba yra vidinio biocheminio aminorūgšties L-triptofano metabolizmo arba suskaidymo proceso rezultatas. Šio suskirstymo rezultatas yra 5-hidroksitriptofanas (5-HTP), kuris yra tiesioginis cheminis prekursorius serotoninui.

Pirmtakas (kartais vartojama prekursorius) organinėje chemijoje – medžiaga, cheminis junginys, kuriam reaguojant gaunamas kitas cheminis junginys

Serotoninas, pagamintas iš 5-HTP, organizme naudojamas įvairiems svarbiems tikslams, įskaitant virškinimo kontrolę ir nuotaiką. Apie 5-HTP plačiau skaitykite 5-HTP Vartojimas, Poveikis, Nauda

 

Kur Gaminamas Serotoninas ?

Serotoninas gaminamas tiek smegenyse, tiek virškinamajame trakte.

Maždaug 85% organizmo serotonino kiekio yra žarnyne ir trombocitų kraujyje. Likęs tiekimas yra centrinėje nervų sistemoje.

Virškinimo trakte serotoninas yra iš dalies naudojamas kaip peristaltika ar netinkamas susitraukimas / judėjimas ir mūsų virškinimo sistemų, veikimas.

Peristaltika – ritmiški žiediški vamzdiškų organų sienelių lygiųjų raumenų susitraukimai, stumiantys organų turinį.

Centrinėje nervų sistemoje serotoninas naudojamas kaip neurotransmiteris, pagerinant ryšį tarp neuronų. Tai slopinamoji neurocheminė savybė, o tai reiškia, kad jis padeda išvengti pernelyg jaudinančio neuronų, paskatindamas ramybės, atsipalaidavimo ir laimės būsenos suvokimą.

Smegenims reikia slopinančių neurotransmiterių, kad būtų galima subalansuoti tokių cheminių medžiagų kaip dopaminas, noradrenalinas, acetilcholinas ir glutamatas sukeliančių sužadinimo neurotransmisijos poveikį.

Serotoninas nesugeba pereiti per kraujo ir smegenų barjerą, jei jis nurims arba bus pagamintas kitose kūno vietose. Vis dėlto, daug serotonino yra reikalinga funkcionavimui smegenyse. Serotonino prekursoriai yra L-triptofanas ir 5-HTP.

Triptofanas yra esminė amino rūgštis. Jis laikomas esminiu, nes jis negali būti sintezuotas kūne ir turi būti gaunamas per dietą ar maisto papildus. Triptofanas iš maisto produktų ar maisto papildų keliauja į kepenis, kur jis suskaidomas fermento triptofano hidroksilazės į 5-HTP ir kitus metabolitus, įskaitant niaciną (vitaminas B3).

5-HTP keliauja per kraują į smegenis, kerta kraujo-smegenų-barjerą, atskiriantį kraują nuo smegenų ir patenka į smegenų audinį. Smegenyse 5-HTP paverčiamas šerine liauka į serotoniną.

5-HTP dažniausiai naudojamas kaip serotonino lygį didinantis papildas. Taip pat vartojami triptofano papildai, tačiau kai kurie žmonės nori vartoti 5-HTP, nes tai yra žingsnis tolesniam metabolizmo konvertavimui į serotoniną (tai gali reikšti mažiau šalutinių poveikių kai kuriems žmonėms) ir dažnai dirba greičiau organizme.

 

Kam Žmogaus Kūnas Naudoja Serotoniną ?

Kaip neurotransmiteris, serotoninas reguliuoja sinapsinio signalo intensyvumą. Serotoninas vaidina įvairius kitus svarbius vaidmenis, turinčius įtakos ir kūno, ir psichologiniam veikimui.

Štai dalinis sąrašas, kaip serotoninas veikia organizme:

 • Nuotaikos, apetito, virškinimo, socialinio elgesio, libido, miego ir atminties reguliavimas
 • Pagalbinis vaidmuo gaminant motinos pieną
 • Naudojamas kaulams metabolizuoti
 • Palaiko širdies ir kraujagyslių sistemos efektyvumą
 • Padeda regeneruoti kepenis
 • Būtinas veiksmingam ląstelių dalijimui

 

Serotoninas Depresijos Simptomams Mažinti

Depresijos, nerimo ir įvairių kitų psichinių būklių atvejai yra labai susiję su hormonų ir (arba) neuromediatorių disbalansu. Nėra vienintelio žinomos priežasties depresijai.

Daugybė veiksnių veikia konkrečiam asmeniui ir gali sukelti depresiją. Šie veiksniai gali apimti:

 • Asmens amžius
 • Bendra sveikatos būklė
 • Dietos pasirinkimas
 • Veiklos lygiai
 • Geografinė vieta
 • Kiti veiksniai..

 

serotoninas-depresijaKai kuriais atvejais mažas serotonino kiekis yra susijęs su depresija. Dar nėra aišku, ar depresija sukelia serotonino koncentracijos mažėjimą, ar jei jau esant mažam serotonino kiekiui sukelia depresijos atsiradimą.

Bet kuriuo atveju mažas serotonino kiekis yra labai dažnas atvėjis tarp depresija sergančių asmenų.

Kadangi serotonino negalima tiesiogiai papildyti, buvo atliktas tyrimas su 5-HTP kaip būdas padidinti serotonino koncentraciją smegenyse. Natūralių vaistų duomenų bazė įvertino 5-HTP kaip galimai veiksmingą maisto papildą esant depresijai. Kai kurie tyrimai parodė, kad 5-HTP vartojimas gali būti panašus į kai kuriuos įprastus antidepresinius vaistus.

 

5-HTP Tyrimai

Viename tyrime vienai pacientų grupei buvo skiriama 150-400 mg 5-HTP kasdien, o kitai grupei buvo skiriama 20-40 mg fluoksetino (Prozac). Tyrimas truko aštuonias savaites, o 5-HTP arba fluoksetino dozės prasidėjo mažesnėmis dozėmis ir palaipsniui didėjo iki didžiausios dozės.

Tyrimo pabaigoje buvo nustatyta, kad 5-HTP turėjo panašų poveikį mažinant depresijos simptomus, kaip ir fluoksetinas. Kiti tyrimai parodė panašius rezultatus ir nustatė, kad 5-HTP gali būti panašus į depresijos simptomų pagerėjimą fluvoksamui (Luvox) arba imipraminui (tofranilui).

Kiti tyrimai ištyrė 5-HTP vartojimą kaip papildomą gydymą kitais tradiciniais antidepresantais. Vienas tyrimas parodė, kad 300 mg 5-HTP kartu su 50 mg trisiliktainio antidepresanto chlorimipraminu žymiai sumažino depresijos simptomus pacientams, vartojusiems tik chlorimipraminą.

Norint išsiaiškinti 5-HTP poveikį, mažinti depresijos simptomus, didinant serotonino koncentraciją smegenyse, dar reikia daugiau mokslinių tyrimų. Šiuo metu FDA nepatvirtino 5-HTP kaip vaisto, skirto depresijos prevencijai ar gydymui.

 

Kaip Padidinti Serotonino Lygį Organizme ?

Su antidepresantų, tokių kaip MAOI (monoamino oksidazės inhibitoriai) ir SSRI (selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių) paplitimas, yra didelis poreikis natūraliems metodams padidinti serotoniną. Nors yra daug sėkmingų gydymo atvejų naudojant pagrindinius vaistus, šie vaistai taip pat turi galimų šalutinių poveikių sąrašą.

Žmonės ieško būdų natūraliai didinti savo serotonino aktyvumą smegenyse. Šie metodai apima:

Dietos pakeitimai: nėra maisto produktų, kuriuose tiesiogiai yra serotonino, bet yra maisto produktų, kurie jūsų kūnui aprūpina daug daugiau. Tai yra maisto produktai, turintys daug esminės aminorūgšties L-triptofano. Skaitykite straipsnį L-Triptofanas – Kas Tai ?  ,kad sužinotumėte kuriuose maisto produktuose yra daugiausiai šios amino rūgšties.

Padidinkite savo aktyvumo lygį: nėra jokių abejonių dėl pratimų kaip visuotinio sveikatos stiprinimo veiksmingumo.

Nebuvo įrodyta, kad pratimai didina serotonino kiekį, tačiau daug kartų įrodyta, kad pratimai pagerina nuotaiką ir žymiai sumažina depresiją.

Tiesą sakant, daugelyje tyrimų buvo padaryta išvada, kad vien tik fizinė veikla yra tokia pat veiksminga kaip vaistų ir (arba) psichoterapija kaip depresijos gydymas. Be to, pranešama, kad treniruotėse naudojant L-triptofano papildą leidžia daugiau šios amino rūgšties perkelti į kraujo ir smegenų barjerą.

Tai sukelia fizinio krūvio sukeltas insulino išsiskyrimas, kuris sugriauna kitas aminorūgštis, bet ne triptofaną, o tai reiškia, kad šis svarbus pirmtakas geriau pereina per kraujo ir smegenų barjerą.

 

Maisto Papildai Serotoninui

5-HTP serotonino papildai: 5-HTP papildai gaminami iš natūralių šaltinių, tokių kaip Griffonia simplicifolia augalo iš Vakarų Afrikos. Kai padidinate 5-HTP kiekį savo sistemoje, maistingosios medžiagos, kurių reikia serotonino sintezei, yra lengvai prieinamos.

Pasikalbėkite su savo gydytoju, jei norite naudoti 5-HTP papildus. Jūsų gydytojas galės nustatyti geriausią jūsų asmeninės fiziologijos dozę ir poreikius, taip pat nustatyti, ar galimas šalutinis poveikis ar sąveika su esamais vaistais ar papildais.

Šaltiniai
 1. Morrissette DA, Stahl SM. Modulating the serotonin system in the treatment of major depressive disorder. CNS Spectr. 2014
 2. Howell LL, Cunningham KA. Serotonin 5-HT2 receptor interactions with dopamine function: implications for therapeutics in cocaine use disorder. Pharmacol Rev. 2015
 3. Tang H, McGowan OO, Reynolds GP. Polymorphisms of serotonin neurotransmission and their effects on antipsychotic drug action. Pharmacogenomics. 2014
 4. Watts SW. Serotonin and sensory nerves: meeting in the cardiovascular system. Vascul Pharmacol. 2014
 5. Alusik S, Kalatova D, Paluch Z. Serotonin syndrome. Neuro Endocrinol Lett. 2014
 6. Selvaraj S, Arnone D, Cappai A, Howes O. Alterations in the serotonin system in schizophrenia: a systematic review and meta-analysis of postmortem and molecular imaging studies. Neurosci Biobehav Rev. 2014
 7. Naumenko VS, Popova NK, Lacivita E, Leopoldo M, Ponimaskin EG. Interplay between serotonin 5-HT1A and 5-HT7 receptors in depressive disorders. CNS Neurosci Ther. 2014
 8. Fabbri C, Minarini A, Niitsu T, Serretti A. Understanding the pharmacogenetics of selective serotonin reuptake inhibitors. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2014
 9. Benhamú B, Martín-Fontecha M, Vázquez-Villa H, Pardo L, López-Rodríguez ML. Serotonin 5-HT6 receptor antagonists for the treatment of cognitive deficiency in Alzheimer's disease. J Med Chem. 2014
 10. Dayer A. Serotonin-related pathways and developmental plasticity: relevance for psychiatric disorders. Dialogues Clin Neurosci. 2014
 11. Ding S, Zhou FM. Serotonin regulation of subthalamic neurons. Rev Neurosci. 2014
 12. Monti JM, Jantos H. The role of serotonin 5-HT7 receptor in regulating sleep and wakefulness. Rev Neurosci. 2014
 13. Dussor G. Serotonin, 5HT1 agonists, and migraine: new data, but old questions still not answered. Curr Opin Support Palliat Care. 2014
 14. Bundeff AW, Woodis CB. Selective serotonin reuptake inhibitors for the treatment of irritable bowel syndrome. Ann Pharmacother. 2014
 15. Gabriele S, Sacco R, Persico AM. Blood serotonin levels in autism spectrum disorder: a systematic review and meta-analysis. Eur Neuropsychopharmacol. 2014
 16. Yang CJ, Tan HP, Du YJ. The developmental disruptions of serotonin signaling may involved in autism during early brain development. Neuroscience. 2014
 17. Patrick RP, Ames BN. Vitamin D hormone regulates serotonin synthesis. Part 1: relevance for autism. FASEB J. 2014
 18. Reeves RR, Ladner ME, Smith P. About serotonin syndrome. J Miss State Med Assoc. 2013
 19. Seyedabadi M, Fakhfouri G, Ramezani V, Mehr SE, Rahimian R. The role of serotonin in memory: interactions with neurotransmitters and downstream signaling. Exp Brain Res. 2014
 20. Mahar I, Bambico FR, Mechawar N, Nobrega JN. Stress, serotonin, and hippocampal neurogenesis in relation to depression and antidepressant effects. Neurosci Biobehav Rev. 2014
 21. Uphouse L. Pharmacology of serotonin and female sexual behavior. Pharmacol Biochem Behav. 2014
 22. Johnston KD, Lu Z, Rudd JA. Looking beyond 5-HT(3) receptors: a review of the wider role of serotonin in the pharmacology of nausea and vomiting. Eur J Pharmacol. 2014
 23. Kalbitzer J, Kalbitzer U, Knudsen GM, Cumming P, Heinz A. How the cerebral serotonin homeostasis predicts environmental changes: a model to explain seasonal changes of brain 5-HTT as intermediate phenotype of the 5-HTTLPR. Psychopharmacology (Berl). 2013
 24. Bijlsma EY, Chan JS, Olivier B, Veening JG, Millan MJ, Waldinger MD, Oosting RS. Sexual side effects of serotonergic antidepressants: mediated by inhibition of serotonin on central dopamine release? Pharmacol Biochem Behav. 2014
 25. Adnot S, Houssaini A, Abid S, Marcos E, Amsellem V. Serotonin transporter and serotonin receptors. Handb Exp Pharmacol. 2013
 26. Hensler JG, Artigas F, Bortolozzi A, Daws LC, De Deurwaerdère P, Milan L, Navailles S, Koek W. Catecholamine/Serotonin interactions: systems thinking for brain function and disease. Adv Pharmacol. 2013
 27. Haberzettl R, Bert B, Fink H, Fox MA. Animal models of the serotonin syndrome: a systematic review. Behav Brain Res. 2013
 28. Kato S. Role of serotonin 5-HT₃ receptors in intestinal inflammation. Biol Pharm Bull. 2013
 29. Siegel JZ, Crockett MJ. How serotonin shapes moral judgment and behavior. Ann N Y Acad Sci. 2013
 30. Cunningham KA, Anastasio NC. Serotonin at the nexus of impulsivity and cue reactivity in cocaine addiction. Neuropharmacology. 2014
 31. Bradley AJ, Lenox-Smith AJ. Does adding noradrenaline reuptake inhibition to selective serotonin reuptake inhibition improve efficacy in patients with depression? A systematic review of meta-analyses and large randomised pragmatic trials. J Psychopharmacol. 2013
 32. Mawe GM, Hoffman JM. Serotonin signalling in the gut--functions, dysfunctions and therapeutic targets. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2013
 33. Celada P, Bortolozzi A, Artigas F. Serotonin 5-HT1A receptors as targets for agents to treat psychiatric disorders: rationale and current status of research. CNS Drugs. 2013
 34. Gur TL, Kim DR, Epperson CN. Central nervous system effects of prenatal selective serotonin reuptake inhibitors: sensing the signal through the noise. Psychopharmacology (Berl). 2013
 35. Kuhn M, Popovic A, Pezawas L. Neuroplasticity and memory formation in major depressive disorder: an imaging genetics perspective on serotonin and BDNF. Restor Neurol Neurosci. 2014
 36. Salomon RM, Cowan RL. Oscillatory serotonin function in depression. Synapse. 2013
 37. Araragi N, Lesch KP. Serotonin (5-HT) in the regulation of depression-related emotionality: insight from 5-HT transporter and tryptophan hydroxylase-2 knockout mouse models. Curr Drug Targets. 2013
 38. Cowen P, Sherwood AC. The role of serotonin in cognitive function: evidence from recent studies and implications for understanding depression. J Psychopharmacol. 2013
 39. Catena-Dell'Osso M, Rotella F, Dell'Osso A, Fagiolini A, Marazziti D. Inflammation, serotonin and major depression. Curr Drug Targets. 2013
 40. Viguier F, Michot B, Hamon M, Bourgoin S. Multiple roles of serotonin in pain control mechanisms--implications of 5-HT₇ and other 5-HT receptor types. Eur J Pharmacol. 2013
 41. Harrington RA, Lee LC, Crum RM, Zimmerman AW, Hertz-Picciotto I. Serotonin hypothesis of autism: implications for selective serotonin reuptake inhibitor use during pregnancy. Autism Res. 2013
 42. Blier P, El Mansari M. Serotonin and beyond: therapeutics for major depression. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 2013
 43. Pringle A, McCabe C, Cowen PJ, Harmer CJ. Antidepressant treatment and emotional processing: can we dissociate the roles of serotonin and noradrenaline? J Psychopharmacol. 2013
 44. Duke AA, Bègue L, Bell R, Eisenlohr-Moul T. Revisiting the serotonin-aggression relation in humans: a meta-analysis. Psychol Bull. 2013
 45. Baganz NL, Blakely RD. A dialogue between the immune system and brain, spoken in the language of serotonin. ACS Chem Neurosci. 2013
 46. Gupta A, Sharma PK, Garg VK, Singh AK, Mondal SC. Role of serotonin in seasonal affective disorder. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013
 47. Gershon MD. 5-Hydroxytryptamine (serotonin) in the gastrointestinal tract. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2013
 48. Nelson EM, Philbrick AM. Avoiding serotonin syndrome: the nature of the interaction between tramadol and selective serotonin reuptake inhibitors. Ann Pharmacother. 2012
 49. Trakhtenberg EF, Goldberg JL. The role of serotonin in axon and dendrite growth. Int Rev Neurobiol. 2012
 50. Benningfield MM, Cowan RL. Brain serotonin function in MDMA (ecstasy) users: evidence for persisting neurotoxicity. Neuropsychopharmacology. 2013
 51. Meneses A, Liy-Salmeron G. Serotonin and emotion, learning and memory. Rev Neurosci. 2012
 52. Fidalgo S, Ivanov DK, Wood SH. Serotonin: from top to bottom. Biogerontology. 2013
 53. Domínguez-López S, Howell R, Gobbi G. Characterization of serotonin neurotransmission in knockout mice: implications for major depression. Rev Neurosci. 2012
 54. Lesch KP, Waider J. Serotonin in the modulation of neural plasticity and networks: implications for neurodevelopmental disorders. Neuron. 2012
 55. Kroeze Y, Zhou H, Homberg JR. The genetics of selective serotonin reuptake inhibitors. Pharmacol Ther. 2012
 56. Curran KP, Chalasani SH. Serotonin circuits and anxiety: what can invertebrates teach us? Invert Neurosci. 2012
 57. Kant S, Liebelt E. Recognizing serotonin toxicity in the pediatric emergency department. Pediatr Emerg Care. 2012
 58. Haleem DJ. Serotonin neurotransmission in anorexia nervosa. Behav Pharmacol. 2012
 59. Nonogaki K. Serotonin conflict in sleep-feeding. Vitam Horm. 2012
 60. Maron E, Nutt D, Shlik J. Neuroimaging of serotonin system in anxiety disorders. Curr Pharm Des. 2012
 61. Berumen LC, Rodríguez A, Miledi R, García-Alcocer G. Serotonin receptors in hippocampus. ScientificWorldJournal. 2012
 62. Dalley JW, Roiser JP. Dopamine, serotonin and impulsivity. Neuroscience. 2012
 63. Watts SW, Morrison SF, Davis RP, Barman SM. Serotonin and blood pressure regulation. Pharmacol Rev. 2012
 64. Cirillo C, Vanden Berghe P, Tack J. Role of serotonin in gastrointestinal physiology and pathology. Minerva Endocrinol. 2011
 65. Kiser D, Steemers B, Branchi I, Homberg JR. The reciprocal interaction between serotonin and social behaviour. Neurosci Biobehav Rev. 2012
 66. Sadler TW. Selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) and heart defects: potential mechanisms for the observed associations. Reprod Toxicol. 2011
 67. Ciarleglio CM, Resuehr HE, McMahon DG. Interactions of the serotonin and circadian systems: nature and nurture in rhythms and blues. Neuroscience. 2011
 68. Fernandez SP, Gaspar P. Investigating anxiety and depressive-like phenotypes in genetic mouse models of serotonin depletion. Neuropharmacology. 2012
 69. Geldenhuys WJ, Van der Schyf CJ. Role of serotonin in Alzheimer's disease: a new therapeutic target? CNS Drugs. 2011
 70. Bardin L. The complex role of serotonin and 5-HT receptors in chronic pain. Behav Pharmacol. 2011
 71. Homberg JR. Serotonin and decision making processes. Neurosci Biobehav Rev. 2012
 72. Watanabe H, Rose MT, Aso H. Role of peripheral serotonin in glucose and lipid metabolism. Curr Opin Lipidol. 2011
 73. Monti JM. Serotonin control of sleep-wake behavior. Sleep Med Rev. 2011
 74. Sanner JE, Frazier L. The role of serotonin in depression and clotting in the coronary artery disease population. J Cardiovasc Nurs. 2011
 75. Meneses A, Perez-Garcia G, Ponce-Lopez T, Tellez R, Castillo C. Serotonin transporter and memory. Neuropharmacology. 2011
 76. Olivier JD, Blom T, Arentsen T, Homberg JR. The age-dependent effects of selective serotonin reuptake inhibitors in humans and rodents: A review. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2011
 77. Dietary Supplements Information Database.

 

 • Stiprios sudeties 5-HTP. Vienoje tabletėje net 200 mg.
 • Gali padėti nuraminti ir stabilizuoti nuotaiką
 • Serotonino pirmtakas
Sužinoti daugiau
[fbcomments]