L-Tirozinas – Nauda, Poveikis, Vartojimas

l-tirozinas-graikiski-riesutai
L-Tirozino papildai

L-tirozinas taip pat žinomas cheminiu pavadinimu 4-hidroksifenilalanino. Tai viena iš 22 aminorūgščių, kurias žmogaus kūno ląstelės naudoja baltymams sintetinti.

Kadangi jis gali būti pagamintas organizme, jis laikomas nepakeičiama aminorūgštimi. Tai reiškia, kad nereikia vartoti papildomo tirozino, kad būtų užtikrintas jo tinkamas lygis organizme.

Tačiau yra tam tikrų situacijų, kai l-tirozino vartojimas gali turėti papildomos naudos.

Žodis „Tirozinas“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia sūrį. Tai yra nuoroda į tai, kad šį papildą pirmą kartą atrado 1846 m. ​​Iš kazeino, sūrio baltymo.

Tirozinas randamas daugelyje didelį kiekį baltymų turinčių maisto šaltinių. Tai apima vištieną, kalakutieną, žuvį, žemės riešutus, migdolus, avokadus, pieną, sūrį, jogurtą, bananus ir sojų produktus. Jo cheminis pavadinimas taip pat rodo, kad Tirozinas gali būti sintezuotas iš fenilalanino organizme.

Manoma, kad ši aminorūgštis yra ypač naudinga kai kuriuose procesuose organizme, įskaitant įtaką daugelio neurotransmiterių gamybai.

 

L-Tirozino Poveikis Organizme

Kaip ši aminorūgštis veikia žmogaus organizme?

Pradedantiesiems, tirozinas yra sukurtas endogeniškai (pagaminamas žmogaus organizme) iš kitos aminorūgšties, fenilalanino.

Vartojant tiesiogiai miltelių, piliulių ar kapsulių pavidalu, jis kerta kraujo ir smegenų barjerą ir gana greitai patenka į centrinę nervų sistemą. Tirozinas iš maisto šaltinių gali būti lėtesnis, nes reikia daugiau laiko virškinimui, atskirti jį nuo kitų maisto sudedamųjų dalių, tačiau jis veiks taip pat, kaip ir maisto papildų formoje vartojamas tirozinas.

Tirozinas yra pirmtakas daugeliui svarbių smegenų neuromediatorių. Šie neurocheminiai elementai naudojami jūsų neuronuose bendrauti tarpusavyje ir generuoti elektros signalus.

Padidėjęs neuromediatorių, epinefrino, noradrenalino ir dopamino kiekis, tirozinas gali paveikti įvairius procesus ir funkcijas organizme. Visų pirma, šios cheminės medžiagos yra susijusios su budrumu, dėmesiu ir dėmesio koncentracija smegenyse.

Kitas tirozino poveikis yra papildomų cheminių medžiagų ir hormonų, tokių kaip Melaninas, gamyba ir sintezė. Tai pigmentas, kuris yra atsakingas už odos ir plaukų spalvą.

Tirozinas taip pat padeda organams, kurie yra atsakingi už visų hormonų gamybą ir reguliavimą, pvz., Antinksčių, hipofizių ir skydliaukės liaukų funkcionavimą. Jis taip pat glaudžiai susijęs su beveik visa baltymų struktūros statyba.

 

L-Tirozino Nauda Jūsų Organizmui

Viena iš įdomiausių potencialių tirozino naudų yra tai, kad gali būti veiksminga streso lygio mažinimui. Manoma, kad tai susiję su streso hormonų – epinefrino ir noradrenalino – gamyba.l-tirozino-chemine-struktura

Keletas tyrimų ištyrė tai, teigdami, kad tirozino papildai gali būti naudingi ne tik streso, bet ir šalčio, nuovargio, ilgalaikio darbo ir net miego trūkumo sąlygomis. Yra ir keletas įrodymų, kad kognityvinė funkcija gali pagerėti šiomis sąlygomis. Daugelyje internete esančių tirozino apžvalgų vartotojai teigia, kad šis papildas didina psichinę veiklą ir intelektinius gebėjimus.

Vienas tyrimas buvo susijęs su subjektais, kurie 24 valandas buvo budrūs, jiems suteikė arba tirozino, arba placebą ir jiems reikėjo atlikti užduotis. Manoma, kad subjektai, vartojantys tiroziną, paprastai sumažina miego trūkumo būklę, palyginti su placebu vartojančiais subjektais.

Yra keletas tyrėjų, kurie mano, kad tirozino papildai taip pat gali būti veiksmingi, padėdami pagerinti depresijos simptomus. Visų pirma tai susiję su tokiais neurotransmiteriais kaip dopaminas, kuris, manoma, pagerina bendrą nuotaiką ir motyvaciją.

Tačiau viename klinikiniame tyrime, kuriame buvo lyginamas tirozinas ir imipraminas, nustatyta, kad papildomai veikiančiam tirozinui nėra antidepresinio poveikio. Reikia daugiau tyrimų, norint patvirtinti ar paneigti šią išvadą.

Yra hipotezė, kad tirozino papildai taip pat gali būti naudingi išlaikant sveiką kūno svorį. Manoma, kad padidinus norepinefrino ir epinefrino kiekį, šis junginys gali sumažinti riebalus ir taip pat veikia kaip apetito slopinimo priemonė. Tyrimai su šia tema buvo riboti ir dažnai nebuvo tiriami tik Tirozino poveikiai (naudojami kombinuoti papildai), todėl šioje srityje reikia daugiau tyrimų.

The Natural Medicines Comprehensive Database“ įvertino „Tirozino efektyvumą“ papildomai, skirtas padėti žmonėms, sergantiems fenilketonurija (genetine būkle, kai fenilalaninas negali būti metabolizuojamas), išlaikyti tirozino kiekį. Jis taip pat buvo vertinamas kaip galimas veiksmingas pažinimo funkcijų stiprinimui, atminties gerinimui ir budrumo pagerinimui po miego trūkumo.

Dar reikia atlikti dar daugiau tyrimų, siekiant nustatyti galimą papildomą tirozino poveikį organizmui. Kaip amino rūgštis, Tirozinas yra maisto papildas JAV ir Europoje. FDA nepatvirtino Tirozino kaip vaisto, kad užkirstų kelią ar gydyti bet kokias sąlygas.

 

L-Tirozino Dozavimas Ir Šalutinis Poveikis

Klinikiniai tyrimai rodo, kad tirozinas gali būti suvartojamas iki 12 gramų per dieną. Žinoma, nerekomenduojama vartoti tokio didelio kiekio, išskyrus, jei taip nurodo sveikatos priežiūros specialistas.

Visuotinai pripažintas dienos diapazonas yra nuo 1 iki 5 gramų. Tai yra tik bendra gairė, o jūsų asmeninė dozė gali skirtis. Dozės gali būti dalijamos į kelis kartus per dieną, siekiant išlaikyti nuoseklų tiekimą sistemoje.

Nors „Tirozino“ papildai yra labai gerai toleruojami ir paprastai pripažįstami saugiais, galima apsvarstyti kai kuriuos šalutinius poveikius ir sąveiką.

Pagrindinis šalutinis poveikis yra migrenos galvos skausmas ir sutrikusi skrandžio ir žarnyno veikla. Beje, kaip pranešama, tai vyksta kai yra vartojamas labai didelės dozės.

Yra tam tikrų ligų ar būklių, dėl kurių Tirozino papildai gali būti problemiški.

Tie, kuriems yra hipertireozė ar Graves ligos, neturėtų vartoti šio papildo. Tiems, kurie vartoja MAOI, taip pat reikėtų vengti tirozino dėl susirūpinimo dėl greito kraujo spaudimo padidėjimo (kuris gali sukelti galimus širdies smūgius ar insultus). Taip pat norėtumėte išvengti šio papildo kartu su L-Dopa (tipiškas Parkinsono gydymas) ir sintetiniais skydliaukės hormonais.

 

L-Tirozino Apžvalga

Tirozinas yra efektyvus maisto papildas, kuris gali pasiūlyti daugybę nootropinių efektų. Jis naudojamas norint pagerinti nuotaiką, sustiprinti koncentraciją ir skatinti psichinę energiją. Nors Tirozinas paprastai yra saugus, turėtumėte žinoti apie galimą sąveiką ir taip pat pradėti nuo mažos dozės.

Visada rekomenduojama pasikalbėti su savo gydytoju prieš pradedant bet kokius naujus papildus, kad nustatytumėte, ar tai atitinka jūsų poreikius, ir padės išsiaiškinti tinkamą dozę ir bet kokią galimą sąveiką.

Šaltiniai
 1. Yano S, Moseley K, Azen C. Melatonin and dopamine as biomarkers to optimize treatment in phenylketonuria: effects of tryptophan and tyrosine supplementation. J Pediatr. 2014
 2. Jones LH, Narayanan A, Hett EC. Understanding and applying tyrosine biochemical diversity. Mol Biosyst. 2014
 3. Colzato LS, Jongkees BJ, Sellaro R, van den Wildenberg WP, Hommel B. Eating to stop: tyrosine supplementation enhances inhibitory control but not response execution. Neuropsychologia. 2014
 4. Tumilty L, Davison G, Beckmann M, Thatcher R. Failure of oral tyrosine supplementation to improve exercise performance in the heat. Med Sci Sports Exerc. 2014
 5. Kishore K, Ray K, Anand JP, Thakur L, Kumar S, Panjwani U. Tyrosine ameliorates heat induced delay in event related potential P300 and contingent negative variation. Brain Cogn. 2013
 6. Tautz L, Critton DA, Grotegut S. Protein tyrosine phosphatases: structure, function, and implication in human disease. Methods Mol Biol. 2013
 7. Badawy A. Novel nutritional treatment for manic and psychotic disorders: a review of tryptophan and tyrosine depletion studies and the potential of protein-based formulations using glycomacropeptide. Psychopharmacology (Berl). 2013
 8. Webster D, Wildgoose J. Tyrosine supplementation for phenylketonuria. Cochrane Database Syst Rev. 2013
 9. Tumilty L, Davison G, Beckmann M, Thatcher R. Acute oral administration of a tyrosine and phenylalanine-free amino acid mixture reduces exercise capacity in the heat. Eur J Appl Physiol. 2013
 10. Feeney MB, Schöneich C. Tyrosine modifications in aging. Antioxid Redox Signal. 2012
 11. Parker G, Brotchie H. Mood effects of the amino acids tryptophan and tyrosine: 'Food for Thought' III. Acta Psychiatr Scand. 2011
 12. Tumilty L, Davison G, Beckmann M, Thatcher R. Oral tyrosine supplementation improves exercise capacity in the heat. Eur J Appl Physiol. 2011
 13. Dowlati Y, Ravindran AV, Maheux M, Steiner M, Stewart DE, Meyer JH. No effect of oral tyrosine on total tyrosine levels in breast milk: implications for dietary supplementation in early postpartum. Arch Womens Ment Health. 2014
 14. Sharman R, Sullivan KA, Young RM, McGill JJ. Tyrosine monitoring in children with early and continuously treated phenylketonuria: results of an international practice survey. J Inherit Metab Dis. 2010
 15. Mahoney CR, Castellani J, Kramer FM, Young A, Lieberman HR. Tyrosine supplementation mitigates working memory decrements during cold exposure. Physiol Behav. 2007
 16. van Spronsen FJ, van Rijn M, Bekhof J, Koch R, Smit PG. Phenylketonuria: tyrosine supplementation in phenylalanine-restricted diets. Am J Clin Nutr. 2001
 17. Wagenmakers AJ. Amino acid supplements to improve athletic performance. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 1999
 18. Smith ML, Hanley WB, Clarke JT, Klim P, Schoonheyt W, Austin V, Lehotay DC. Randomised controlled trial of tyrosine supplementation on neuropsychological performance in phenylketonuria. Arch Dis Child. 1998
 19. Sole MJ, Benedict CR, Myers MG, Leenen FH, Anderson GH. Chronic dietary tyrosine supplements do not affect mild essential hypertension. Hypertension. 1985
 20. Homan P, Drevets WC, Hasler G. The effects of catecholamine depletion on the neural response to fearful faces in remitted depression. Int J Neuropsychopharmacol. 2014
 21. Ormstad H, Verkerk R, Aass HC, Amthor KF, Sandvik L. Inflammation-induced catabolism of tryptophan and tyrosine in acute ischemic stroke. J Mol Neurosci. 2013
 22. Felger JC, Li L, Marvar PJ, Woolwine BJ, Harrison DG, Raison CL, Miller AH. Tyrosine metabolism during interferon-alpha administration: association with fatigue and CSF dopamine concentrations. Brain Behav Immun. 2013
 23. Murphy ML, Carballedo A, Fagan AJ, Morris D, Fahey C, Meaney J, Frodl T. Neurotrophic tyrosine kinase polymorphism impacts white matter connections in patients with major depressive disorder. Biol Psychiatry. 2012
 24. Sharman R, Sullivan K, Young RM, McGill J. Depressive symptoms in adolescents with early and continuously treated phenylketonuria: associations with phenylalanine and tyrosine levels. Gene. 2012
 25. Shi C, Zhang K, Xu Q. Gender-specific role of the protein tyrosine phosphatase receptor type R gene in major depressive disorder. J Affect Disord. 2012
 26. Soontornniyomkij B, Everall IP, Chana G, Tsuang MT, Achim CL, Soontornniyomkij V. Tyrosine kinase B protein expression is reduced in the cerebellum of patients with bipolar disorder. J Affect Disord. 2011
 27. Taniguchi S, Nakazawa T, Tanimura A, Kiyama Y, Tezuka T, Watabe AM, Katayama N, Yokoyama K, Inoue T, Izumi-Nakaseko H, Kakuta S, Sudo K, Iwakura Y, Umemori H, Inoue T, Murphy NP, Hashimoto K, Kano M, Manabe T, Yamamoto T. Involvement of NMDAR2A tyrosine phosphorylation in depression-related behaviour. EMBO J. 2009
 28. [No authors listed] L-tyrosine. Monograph. Altern Med Rev. 2007
 29. McTavish SF, Mannie ZN, Harmer CJ, Cowen PJ. Lack of effect of tyrosine depletion on mood in recovered depressed women. Neuropsychopharmacology. 2005
 30. Roiser JP, McLean A, Ogilvie AD, Blackwell AD, Bamber DJ, Goodyer I, Jones PB, Sahakian BJ. The subjective and cognitive effects of acute phenylalanine and tyrosine depletion in patients recovered from depression. Neuropsychopharmacology. 2005
 31. McTavish SF, Mannie ZN, Cowen PJ. Tyrosine depletion does not cause depressive relapse in antidepressant-treated patients. Psychopharmacology (Berl). 2004
 32. McLean A, Rubinsztein JS, Robbins TW, Sahakian BJ. The effects of tyrosine depletion in normal healthy volunteers: implications for unipolar depression. Psychopharmacology (Berl). 2004
 33. Gelenberg AJ, Wojcik JD, Falk WE, Baldessarini RJ, Zeisel SH, Schoenfeld D, Mok GS. Tyrosine for depression: a double-blind trial. J Affect Disord. 1990
 34. Azorin JM, Bovier P, Widmer J, Jeanningros R, Tissot R. L-tyrosine and L-tryptophan membrane transport in erythrocytes and antidepressant drug choice. Biol Psychiatry. 1990
 35. Chiaroni P, Azorin JM, Bovier P, Widmer J, Jeanningros R, Barré A, Dufour H, Tatossian A, Tissot R. A multivariate analysis of red blood cell membrane transports and plasma levels of L-tyrosine and L-tryptophan in depressed patients before treatment and after clinical improvement. Neuropsychobiology. 1990
 36. Bovier P, Widmer J, Gaillard JM, Tissot R. Evolution of red blood cell membrane transport and plasma level of L-tyrosine and L-tryptophan in depressed treated patients according to clinical improvement. Neuropsychobiology. 1988
 37. Gelenberg AJ, Gibson CJ. Tyrosine for the treatment of depression. Nutr Health. 1984
 38. van Praag HM. In search of the mode of action of antidepressants: 5-HTP/tyrosine mixtures in depression. Adv Biochem Psychopharmacol. 1984
 39. Møller SE, Honoré P, Larsen OB. Tryptophan and tyrosine ratios to neutral amino acids in endogenous depression. Relation to antidepressant response to amitriptyline and lithium + L-tryptophan. J Affect Disord. 1983
 40. Gelenberg AJ, Wojcik JD, Gibson CJ, Wurtman RJ. Tyrosine for depression. J Psychiatr Res. 1982
 41. Sawa Y. The effect of electroconvulsive therapy on plasma cyclic-AMP, non-esterified fatty acid, tryptophan and tyrosine in depression. Keio J Med. 1981
 42. Møller SE. Effect of oral contraceptives on tryptophan and tyrosine availability: evidence for a possible contribution to mental depression. Neuropsychobiology. 1981
 43. Gelenberg AJ, Wurtman RJ. L-tyrosine in depression. Lancet. 1980
 44. Hoskins JA. L-tyrosine in depression. Lancet. 1980
 45. Goldberg IK. L-tyrosine in depression. Lancet. 1980
 46. Ramdani C, Carbonnell L, Vidal F, Béranger C, Dagher A, Hasbroucq T. Dopamine precursors depletion impairs impulse control in healthy volunteers. Psychopharmacology (Berl). 2015
 47. Tiemann L, Heitmann H, Schulz E, Baumkötter J, Ploner M. Dopamine precursor depletion influences pain affect rather than pain sensation. PLoS One. 2014
 48. Carbonell F, Nagano-Saito A, Leyton M, Cisek P, Benkelfat C, He Y, Dagher A. Dopamine precursor depletion impairs structure and efficiency of resting state brain functional networks. Neuropharmacology. 2014
 49. Prokai D, Nguyen T, Kamrowski K, Chandra A, Talamantes T, Baxter LR, Prokai L. An exploratory evaluation of tyrosine hydroxylase inhibition in planaria as a model for parkinsonism. Int J Mol Sci. 2013
 50. Becker S, Ceko M, Louis-Foster M, Elfassy NM, Leyton M, Shir Y, Schweinhardt P. Dopamine and pain sensitivity: neither sulpiride nor acute phenylalanine and tyrosine depletion have effects on thermal pain sensations in healthy volunteers. PLoS One. 2013
 51. D'Andrea G, D'Amico D, Bussone G, Bolner A, Aguggia M, Saracco MG, Galloni E, De Riva V, Colavito D, Leon A, Rosteghin V, Perini F. The role of tyrosine metabolism in the pathogenesis of chronic migraine. Cephalalgia. 2013
 52. Felger JC, Li L, Marvar PJ, Woolwine BJ, Harrison DG, Raison CL, Miller AH. Tyrosine metabolism during interferon-alpha administration: association with fatigue and CSF dopamine concentrations. Brain Behav Immun. 2013
 53. Nagano-Saito A, Cisek P, Perna AS, Shirdel FZ, Benkelfat C, Leyton M, Dagher A. From anticipation to action, the role of dopamine in perceptual decision making: an fMRI-tyrosine depletion study. J Neurophysiol. 2012
 54. White RB, Thomas MG. Moving beyond tyrosine hydroxylase to define dopaminergic neurons for use in cell replacement therapies for Parkinson's disease. CNS Neurol Disord Drug Targets. 2012
 55. Hardman CA, Herbert VM, Brunstrom JM, Munafò MR, Rogers PJ. Dopamine and food reward: effects of acute tyrosine/phenylalanine depletion on appetite. Physiol Behav. 2012
 56. de Wit S, Standing HR, Devito EE, Robinson OJ, Ridderinkhof KR, Robbins TW, Sahakian BJ. Reliance on habits at the expense of goal-directed control following dopamine precursor depletion. Psychopharmacology (Berl). 2012
 57. Chinevere TD, Sawyer RD, Creer AR, Conlee RK, Parcell AC. Effects of L-tyrosine and carbohydrate ingestion on endurance exercise performance. J Appl Physiol (1985). 2002
 • Gali padėti dėmesio koncentracijai ir budrumui
 • Gali padėti mažinti stresą ir nerimą
 • Motyvacijai ir nuotaikai
Sužinoti daugiau